Siła nawyku! Jak zmienić złe nawyki w dobre?

Gdyby nie dobre nawyki, życie nie byłoby takie proste. A gdyby nie złe nawyki, życie nie byłoby takie trudne. 

                                                                                                                                                                 Moje 🙂

Siła nawyku

To jak wygląda Twój dzień, Twoje mieszkanie, Twoja praca, a nawet Twoje rozmowy, Twój sposób mówienia i myślenia, to w dużej mierze nawyki.

Od wielu lat uważam, że od nawyków jakie wykształcimy w dzieciństwie lub wczesnej młodości, w dużej mierze zależy nasze życie.

Oczywiście jeśli są właściwe (według Ciebie) to ułatwiają Ci życie, ale jeśli nie, to bardzo, bardzo je utrudniają.

O nawykach pisałam już wielokrotnie – zobacz wpis z 26.02.2015

https://malgorzatadabrowska.pl/2015/02/szczesliwa-7-czyli-7-nawykow-skutecznego-dzialania/

Opisuję tam  po kolei wszystkie 7 nawyków jakie wymienił Stephen Covey. Jego zdaniem to właśnie takie nawyki gwarantują sukces w życiu. Mam wielki szacunek dla tego naukowca i jestem mu wdzięczna za jego wnioski, które zawarł w rewelacyjnej książce:” 7 nawyków skutecznego działania.” Wciąż uważam, że to jedna z najlepszych książek  jaką kiedykolwiek czytałam.

Uzupełnieniem  wniosków Coveya i pogłębieniem tematu jest równie niesamowita książka: Siła nawykuCharlesa Duhigga.

Duhigg uważa, że „ nawyki są potężne, ale delikatne, a jeśli rozłożysz nawyk na części, możesz zacząć się nim bawić.”

Ach! Gdyby to było takie proste. Jednak, żeby się nimi zacząć bawić konieczne było zrozumienie jak działają, a na to trzeba było wiele czasu, badań i obserwacji. Dzisiaj jednak mamy już tę wiedzę i warto z tego korzystać.

Więc jak działają?

„Cały ten proces w naszym mózgu jest trzystopniową pętlą. Po pierwsze mamy wskazówkę, wyzwalacz, który mówi mózgowi, aby przeszedł w tryb automatyczny, i podpowiada, który nawyk należy wybrać. Potem jest zwyczaj, który może mieć charakter fizyczny, umysłowy czy emocjonalny. I na końcu mamy nagrodę, pomagającą mózgowi zdecydować, czy dana pętla jest warta zapamiętania na przyszłość. Z czasem ta pętla – wskazówka, zwyczaj, nagroda – staje się coraz bardziej zautomatyzowana”

Podam prosty przykład. Młoda dziewczyna zawsze kiedy się denerwowała (wskazówka) zaczynała obgryzać paznokcie(zwyczaj) i przestawała dopiero wtedy gdy pojawiała się krew na jej palcach (nagroda – trochę dziwna, a jednak odczuwała ulgę) .

petla-nowa

Do tego stopnia pochłoną ją ten nawyk, że nie była w stanie się powstrzymać, a końcówki jej palców były wiecznie skrwawione lub pokryte strupkami. Niesamowicie wstydziła się wyglądu swoich rąk, a jednocześnie nie potrafiła przestać. Nie pomagały maści, lekarstwa, rękawiczki.

Dopiero kiedy trafiła na młodego psychologa specjalizującego się w nawykach, zaczęła dokładnie obserwować siebie i zapisywać, kiedy obgryza paznokcie. Kiedy zauważyła, że powodem były pewne stresujące sytuacje, ustalili że kiedy pojawi się uczucie niepewności, zastąpi obgryzanie paznokci stukaniem w  blat lub po prostu usiądzie  na swoich rękach. Nagrodą była ulga, którą czuła zawsze po obgryzaniu. W czasie zmiany miała znaleźć inną nagrodę – bardziej atrakcyjną, choćby smaczną przekąskę.

Ta młoda dziewczyna, dzięki uświadomieniu sobie procesu nawyku i świadomej pracy nad zmianą, co oznaczało zapisywanie kiedy zaczyna obgryzać paznokcie, a potem ile razy udało jej się zamienić zły nawyk na dobry, w ciągu zaledwie miesiąca odzyskała piękne paznokcie, a co ważniejsze poczucie własnej wartości.

Dla mnie zrozumienie pętli nawyku, oznacza, że mogę wyjść ze złych przyzwyczajeń i nabyć nowe – dobre. Warunkiem jest, że najpierw te złe nawyki zauważę, podejmę decyzję, że je zmieniam, a ostatecznie podejmę działania, które zaprowadzą mnie do nowych dobrych przyzwyczajeń.

Co ciekawe, jak pisze Duhhig, „nie możesz wyplenić złego nawyku, możesz go jedynie zastąpić przez inny nawyk.”

Myślę że to nawet lepiej, bo od razu przechodzę od złego nawyku do dobrego.

Autor w książce opisuje wiele ciekawych historii związanych z nawykami, zarówno z życia prywatnego wielu osób, jak i dotyczące  biznesu, sportu, życia społecznego , a nawet politycznego.

Dla mnie rewelacyjna pozycja, dlatego polecam z całego serca.

Czy jesteś w stanie sobie wyobrazić, że dzięki zrozumieniu pętli nawyków możesz te złe przyzwyczajenia zamienić na dobre i stać się wspaniałym człowiekiem?

Niesamowite? … A jednak możliwe! I do tej przygody z całego serca Cię zapraszam.

Niech Moc będzie z Tobą!

Skomentuj wpis!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart