Tu i teraz. - Małgorzata Dąbrowska Trener Coach Doradca
+48 504 192 036

Tu i teraz.

Wiesz dlaczego dzieci są szczęśliwe?

Bo myślą tylko i wyłącznie o tym co…TU i TERAZ i nie zamartwiają się przeszłością i przyszłością.

Rób tak samo, a wszystko będzie dla Ciebie prostsze”

 

Autor nieznany

Tu i teraz.

Natknęłam się ostatnio na ten popularny cytat, a przecież jesteśmy dopiero parę dni po Dniu Dziecka  i pomyślałam, że warto byłoby się nauczyć  jeszcze raz  tak żyć. – Tu i teraz.

Wyobraź sobie, że w niedzielny słoneczny poranek, kiedy wstajesz zachwycasz się piękną pogodą, perspektywą nowego i  wolnego dnia; faktem, że cały ten dzień możesz wykorzystać tak jak chcesz.

Możesz poleżeć, albo poczytać, albo pojeździć na rowerze, popływać, a może zagrać w coś z dziećmi, oglądnąć ulubiony film, spotkać się z przyjaciółmi i rodziną, a może coś ulubionego ugotować lub upiec i jeszcze tyle innych, ciekawych rzeczy.

A co w rzeczywistości dzieje się  w naszych głowach?

Gonitwa myśli – muszę pamiętać w poniedziałek o  tej i tamtej sprawie, muszę zadzwonić tu i tam , muszę przypilnować dzieci  żeby zrobiły  to i tamto, muszę zapłacić, sprawdzić , zapytać, dopilnować, załatwić , muszę, muszę…….

Czemu to sobie robimy?

Pierwsza myśl jaka przychodzi mi do głowy, szczególnie świeżo po kolejnej analizie 7 nawyków skutecznego działania  S.Coveya, że to brak odpowiedniego nawyku.

Przy okazji jeśli jeszcze nie czytałeś wyjaśnień każdego nawyku to zapraszam wróć do początku – do pierwszego nawyku.

Jak pamiętasz nawyki to czynności, które świadomie powtarzamy, by zbliżyć się do  osiągnięcia doskonałości. Pamiętasz  słowa Arystotelesa: „Jesteśmy tym , co w życiu  powtarzamy. Doskonałość nie jest jednorazowym aktem, lecz nawykiem.”

 

Choć Covey nie wskazał konkretnie takiego nawyku to osobiście uważam ,że Nawyk  Dobrego Życia Tu i teraz   jest odmianą nawyku pierwszego czyli „Bądź proaktywny”.

 

Jestem przekonana, że najważniejsze czego musimy się nauczyć i o czym musimy pamiętać to fakt , że to my czyli Ty i ja decydujemy o tym, o czym myślimy w danej chwili.

Pierwszy i najważniejszy nasz  wpływ powinien być skupiony na naszych myślach. To my decydujemy o jakości naszych myśli. Więc skoro nie chcę się zamartwiać, to świadomie tego nie robię, a  skupiam się na pozytywnych stronach otaczającej mnie rzeczywistości. I nie chodzi tu o okłamywanie się, ale o umiejętność dostrzegania możliwości zamiast ograniczeń.

Znów powtórzę –  fakt, że możemy skupić się tylko na jednej myśli – jest wielkim  darem jakim zostaliśmy obdarowani przez Boga i naturę. To pozwala nam dokonywać wyboru.

 

Więc skoro przed nami wolny dzień to trzeba się po prostu na tym skupić, z tego cieszyć i korzystać! J

 

Zdaję sobie jednak sprawę, że nawet mimo wiedzy nie zawsze to się tak łatwo udaje. I wtedy wiem , że jedyną rzeczą , która pozwala mi wyjść z zamartwiania się – jest Nawyk Wdzięczności. 

Jak go zastosować?

Znajdź sobie swoje ulubione wygodne miejsce i zacznij głośno wymieniać, a najlepiej wypisywać rzeczy, za które jesteś wdzięczny. Pamiętaj nie tylko o tych wielkich sprawach jak zdrowie, rodzina, ale również o tych małych, zwyczajnych, drobnych rzeczach, bo to z nich składa się nasze życie.

Doceń dzisiaj dobrą kawę, uśmiech współmałżonka lub nieznajomego, zapach kwitnących drzew, piękną muzykę, wygodne buty, pyszną zupę, dobry telefon i tak dalej.

I żyj tu i teraz ! Jak dzieci!

I tego życzę Wam na cały czerwiec. I niech Moc będzie z Tobą!

 

Napisz co o tym myślisz! J

 

 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Zapisz się na newsletter i pobierz 7 sprawdzanych tajemnic życia pełnego szczęścia i sukcesów!

Bądż spokojna Twój adres jest bezpieczny!

FreshMail.pl
 

Zapisz się na newsletter i po pierwsze zdobądź etapy kryzysu!

Bądż spokojna Twój adres jest bezpieczny!

FreshMail.pl