„Biznes z wartościami. Wartości do Biznesu” - Małgorzata Dąbrowska Trener Coach Doradca
+48 504 192 036

„Biznes z wartościami. Wartości do Biznesu”

„Człowiek jest wielki nie przez to co posiada, lecz przez to kim jest,

Nie przez to co ma, ale przez to czym dzieli się z innymi”.

 Jan Paweł II

 

„Biznes  z wartościami. Wartości do Biznesu”

 

Taki tytuł miała dzisiejsza konferencja w sejmie zorganizowana  przez Fundację Edukacja z Wartościami ; Instytut Przywództwa i Joanną Fabisiak

Generalnie uczestnicy stawiali sobie pytanie  – czy w dzisiejszych czasach jest  możliwe prowadzenie biznesu w zgodzie z wartościami?

 

Konkluzja jaka nasunęła mi się po wysłuchaniu wszystkich prelegentów jest taka:

Dobry, uczciwy biznes jest możliwy tylko w oparciu o wartości chrześcijańskie, bo na takich zbudowana jest cała kultura polska i europejska.

Wszyscy chcemy być traktowani Podmiotowo i po chrześcijańsku czyli uczciwie jako odbiorcy.

 

Skąd zatem w polskim biznesie  bierze się tendencja, żeby klienta oszukać, nie dopowiedzieć czegoś, coś ukryć?

 

W konferencji wzięło udział grono bardzo ciekawych gości.

 Joanna Fabisiak (posłanka na sejm RP)  rozpoczynając spotkanie pytała: czy jest granica godziwego biznesu?

 

Czy każdy biznes jest godziwy? A jeśli nie jest  – to czy powinien w ogóle istnieć?

 

Prof. Jerzy Buzek (Poseł Parlamentu Europejskiego, były premier RP) zwrócił uwagę , że gospodarka też ma znaczenie moralne  – bowiem jeśli przedsiębiorstwa są prowadzone zgodnie z zasadami moralnymi to korzysta na tym całe społeczeństwo, jeśli nie, to w konsekwencji cierpi całe społeczeństwo , czego przykładem jest ostatni kryzys i np. bank Lehman Brothers.

Jacek Weigl (Fundacja Edukacja z wartościami), który był jednym z organizatorów , uwagę uczestników zwrócił na proces wychowywania dzieci i młodzieży przez wartości  i do wartości, bo to one w przyszłości będą tworzyły rzeczywistość  biznesową. Tylko jeśli dziś o to zadbamy mamy szansę w przyszłości mieć społeczeństwo odpowiedzialne i myślące .

 

Odbył się również panel dyskusyjny , w którym wzięli udział: Piotr Michalak (Strategie Rozwoju), który mówił o tym, że mamy wybór  w jaki sposób budujemy biznes. Można go budować po jasnej stronie – czyli z ludźmi , albo po ciemnej – czyli samotnie.  Mówił o tym, jak ważne jest dla przedsiębiorcy  delegowanie  swoich  obowiązków, a skupienie  się na tym w czym jest najlepszy – bo najważniejsze to  pracować mądrze.

Alan Melkumian (Mlekomia) zachęcał do stawiania sobie pytań – szczególnie: kim jestem i po co żyję na tej ziemi? Pieniądze są dla Niego narzędziem, które możemy wykorzystać dobrze lub źle.

Krzysztof Jędrzejewski (Kopex) podkreślił, że wartości są ważne , ale nie można zapominać , że przedsiębiorstwo  jest powołane do tego aby przynosiło zysk. Stawiał pytanie: ile pieniędzy jest potrzebne człowiekowi do szczęścia? – Odpowiedź: Zawsze troszkę więcej! Dodał, że  trzeba mieć cywilną odwagę, aby przyznawać się do swoich wartości chrześcijańskich, ale jeśli to zrobimy, to w rzeczywistości później   jest łatwiej prowadzić interesy.

Zbigniew Jakubas (Multico)pochylił się nad znaczeniem  równowagi w życiu przedsiębiorcy, nad tym jak ważne jest żeby nie zagubić się w pracy, ale znajdować czas dla bliskich. Bardzo wielu przedsiębiorców popełnia ten błąd zwłaszcza na początku swojej drogi zawodowej – przestrzegał przed przykrymi konsekwencjami takiej decyzji.

 

Następnie głos zabrali:

Piotr Gąsiorowski (Instytut Przywództwa) – zwrócił uwagę na znaczenie wizji i strategii w każdym przedsiębiorstwie. Wizja to wyobrażenie marzenia w jaki sposób chcemy służyć klientom , a strategia to plan działania, jednak  podmiotem  i najważniejszym zasobem każdego przedsięwzięcia pozostaje człowiek.

 

Andrzej Blikle( Stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych) skupił się na budowaniu zaufania w firmie, które jest podstawą pomyślności wszystkich zainteresowanych stron: właściciela, pracowników, dostawców , klientów i całego społeczeństwa. Swoją wypowiedź oparł na słowach I.Kanta: „Etyka jest wiedzą praktyczną”

 

Roman Kluska (twórca Optimusa) – swoim wystąpieniem odpowiadał na pytanie: Jak osiągnąć sukces w biznesie i być szczęśliwym? Odpowiedzią jest: wiara i totalne zaufanie Bogu. Stawianie sobie najwyższych wymagań i absolutnie nie ustępowanie naciskom, by zgadzać się na choć niewielką nieuczciwość . Taka postawa choć bardzo trudna prowadzi zawsze do zwycięstwa.

 

Spotkanie było bardzo ciekawe, skłaniało do przemyśleń, a co najważniejsze  pokazywało  przykłady ludzi, którzy osiągnęli wielkie sukcesy ale nie zrezygnowali z najwyższych wartości.

 

I obyśmy i my tak działali!

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Zapisz się na newsletter i pobierz 7 sprawdzanych tajemnic życia pełnego szczęścia i sukcesów!

Bądż spokojna Twój adres jest bezpieczny!

FreshMail.pl
 

Zapisz się na newsletter i po pierwsze zdobądź etapy kryzysu!

Bądż spokojna Twój adres jest bezpieczny!

FreshMail.pl