Czasownik – kochać. - Małgorzata Dąbrowska Trener Coach Doradca
+48 504 192 036

Czasownik – kochać.

„Przyjacielu, kochać to czasownik. Miłość, uczucie to owoc tego czasownika.”

Stephen Covey

Czasownik – kochać.

Ogromnie cenię S.Coveya za Jego badania i książki. Szczególnie lubię te przytoczone powyżej słowa.

Cytat ten pojawia się przy okazji omawiania nawyku  pierwszego, czyli bądź proaktywny. Trudno jednak było mi dotknąć również tego tematu przy okazji tamtego wpisu( wpis – nawyk1) Obiecałam sobie jednak, że do tego wrócę, więc wracam.

 

Jak pisze Covey w swojej książce, podczas wykłady, kiedy tłumaczył nawyk pierwszy, a szczególnie skupił się na języku proaktywnym jakiego powinniśmy używać, a nie reaktywnym-możesz cały tekst przeczytać tutaj, nagle wstał jeden z jego  słuchaczy. Powiedział, że podoba mu się to co Covey mówił, ale zaznaczył, że nie zawsze w życiu jest to takie proste. Ich rozmowa wyglądała tak:

-„Weźmy moje małżeństwo. Naprawdę się martwię. Nie czujemy już do siebie tego co dawniej. Myślę, że jej już nie kocham i ona mnie nie kocha. Co mogę zrobić? 

– Nie czujecie tego co dawniej? – spytał Covey

– Właśnie – potwierdził – a mamy troje dzieci, na których naprawdę nam zależy. Co byś radził?

– Kochaj ją.

– Mówiłem, że nie czuję już miłości.

– Kochaj ją.

– Nie rozumiesz, nie czuję już do niej miłości.

– Kochaj ją zatem. Jeśli nie czujesz miłości, tym bardziej ją kochaj.

– A jak można kochać, kiedy się nie kocha?

– Przyjacielu, kochać to czasownik. Miłość to uczucie, to owoc tego czasownika. Zatem kochaj ją. Służ jej. Poświęcaj się. Słuchaj jej. Współczuj. Doceniaj. Utwierdzaj ją. Czy jesteś gotów to robić?”

 

Kiedy pierwszy raz przeczytałam te słowa prawie 20 lat temu nie zdawałam sobie sprawy jak są mądre i ważne.

W większości wypadków, kiedy jesteśmy na początku małżeństwa to słowo kochać rozumiemy bardzo prosto, bo jest zbieżne z naszymi uczuciami i emocjami.

Dopiero kiedy przychodzą problemy, zaczynamy się zastanawiać, czy warto się wysilać, starać, poświęcać.

Przekonuje mnie jednak opinia Coveya, że ludzie proaktywni słowo „kochać” traktują jako czasownik  i podejmują działania, a ludzie reaktywni traktują je tylko jako uczucie.

Ludzie proaktywni wiedzą , że kochać to robić coś dla drugiego bez względu na jego zachowanie, tak jak czynią to dobrzy rodzice, wielcy ludzie tacy jak: Matka Teresa z Kalkuty, Maksymilian Maria Kolbe, wreszcie jak Chrystus.

Dodam tylko, że mam na myśli miłość odpowiedzialną czyli również wymagającą, a nie  ślepą i nieodpowiedzialną. Niestety dość często obserwuję również takie sytuacje, kiedy pojawia się w relacjach głęboka frustracja, a ta najczęściej wynika nie z poświęcenia, ale z niezrozumienia czym jest miłość.

Skoro jednak bardzo podziwiamy miłość gotową do poświęceń i chcielibyśmy być kochani właśnie taką miłością to oznacza, że  warto podporządkować uczucia wartościom. A skoro miłość to uczucie, te zaś przychodzą i odchodzą, to oznacza, że wskrzeszenie miłości jest również możliwe.

 

I takiej pięknej i odpowiedzialnej miłości Wam i sobie życzę.

I niech Moc będzie z Tobą!

 

Napisz  proszę co o tym sądzisz.

Jedna odpowiedź do “Czasownik – kochać.

  • My z Mężem jesteśmy ponad 20 lat razem. I dopiero teraz kiedy mamy więcej problemów bardziej się Kochamy, przybliżamy się do siebie. Nie wyobrażam sobie życia bez Niego. Wiem że muszę go wspierać w jego trudnych życiowych chwilach. I choć mi jest ciężko uśmiecham się bo wiem że kiedy On mnie widzi uśmiechniętą jest mu lżej. Dopiero teraz potrafimy rozmawiać ze sobą. Organizujemy co tygodniowe randki! i choć czasem bym cos w Nim zmieniła, to przyjmuję to jakim jest i jeszcze mocniej Go kocham z jego niedoskonałościami. Bo któż jest doskonały?

    KOCHAĆ bo być z drugą osobą i dla niej, w każdej chwili, na dobre i na złe!!!

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Zapisz się na newsletter i pobierz 7 sprawdzanych tajemnic życia pełnego szczęścia i sukcesów!

Bądż spokojna Twój adres jest bezpieczny!

FreshMail.pl
 

Zapisz się na newsletter i po pierwsze zdobądź etapy kryzysu!

Bądż spokojna Twój adres jest bezpieczny!

FreshMail.pl