Czwarty nawyk: Myśl w kategoriach wygrana-wygrana

Prawdziwe szczęście znajdziecie w uszczęśliwianiu innych. Spróbujcie pozostawić świat trochę lepszym, niż go zastaliście.

                                                                                                          Robert Baden-Powell

Czwarty nawyk: Myśl w kategoriach wygrana-wygrana

Czy rzeczywiście jest możliwe,  znalezienie równowagi i zadowolenie obu stron w stosunkach biznesowych, a także  osobistych?
Czy żeby ktoś wygrał, to ktoś musi przegrać?
Może jednak istnieje sztuka znajdowania rozwiązań, gdzie obie strony są wygrane?

Wciąż stawiam sobie te pytania i wytrwale szukam odpowiedzi.

A Ty jak uważasz?

Mimo, że znam wiele negatywnych przykładów, to jednak całą moją uwagę skupiam się na tych pozytywnych rozwiązaniach  i dochodzę do wniosku, że jest ich zdecydowanie więcej.

Przecież, za każdym razem, kiedy jestem zadowolona z zakupu towaru, czy też usługi to widzę  również zadowolonego  sprzedawcę, któremu udało się pozyskać i zadowolić klienta.

I osobiście też uważam, że nie ma większej satysfakcji niż ta, kiedy  to mnie, udaje się wszystko tak zorganizować, że widzę zadowolenie, a czasem i wdzięczność klienta.

Jeśli przeżywam te uczucia w relacjach osobistych np. z dziećmi, w sytuacji  kiedy oczekiwania były rozbieżne, np. co do spędzenia czasu, a udaje się nam wypracować rozwiązanie, z którego ostatecznie wszyscy są zadowoleni; to już pełnia szczęścia!

Jak więc podchodzić do trudnych spraw? Czym się kierować, aby osiągnąć ten oczekiwany stan  obopólnego zadowolenia?

Najważniejsze  w tym względzie jest właściwe podejście czyli wewnętrzne  przekonanie, że dóbr wystarczy dla wszystkich, a sukces i zadowolenie  jednej osoby nie musi być osiągane kosztem drugiej.

Rozwiązanie  gdzie jedna strona wygrywa, a drugie przegrywa ma rację bytu tylko i wyłącznie  w jednej sytuacji  – w sporcie!

Są też osoby, które wierzą, że zasada wygrana- wygrana ma na celu znalezienie trzeciego wyjścia, gdzie chodzi o kompromis. Zadaj sobie jednak pytanie, czy jeśli musisz z czegoś zrezygnować i ta druga strona musi z czegoś zrezygnować, to macie poczucie wygranej?

Niestety, chyba raczej przegranej.

O co więc chodzi?

O zrozumienie zasady, że albo obie strony mają poczucie wygranej, albo wcale nie podejmujemy współpracy.

Zgodzisz się ze mną, że czasami tak lepiej – takie jest po prostu życie.

Ale jeszcze jedna ważna uwaga – chodzi też o cierpliwość i pragnienie rozmawiania  by wspólnie wypracowywać  takie rozwiązanie

Aby obie strony były wygrane trzeba konsekwentnie postępować wg czterostopniowego procesu:

– po pierwsze – zobaczyć problem  z innej perspektywy, a szczególnie z perspektywy drugiej strony,

– po drugie – określić główne sprawy i problemy, które rozwiązujemy

– po trzecie – ustalić oczekiwane wyniki ,

– po czwarte – przeanalizować możliwe nowe opcje ułatwiające dojście do tych rezultatów.

Takie myślenie, w którym skupiamy się nie tylko na swoim problemie, ale równie mocno nad problemem drugiej strony, wymaga wielkiej odwagi i rozwagi, a także mocnego ukształtowanego charakteru.

Odwaga polega na tym, by otworzyć się na nowe, czasem nie sprawdzone rozwiązania, a rozwaga, by w tych decyzjach zachować rozsądek.

Aby zaś osiągnąć trwałe korzyści w układzie wygrana-wygrana czy to w układach biznesowych czy też osobistych potrzeba dobrych związków, które prowadzą do zawarcia dobrych umów. Z kolei  umowy muszą być wspierane przez odpowiednie środowisko, które ma właściwą  strukturę, systemy i procesy .

Wiem, trochę to skomplikowane, więc na tym etapie wystarczy skupić się tylko na poszukaniu nowego wspólnego rozwiązania.

Myślę, że aby nauczyć się tego nawyku, najlepiej byłoby znaleźć osobę, która myśli i działa w kategoriach wygrana-wygrana. Kogoś, kto nawet w trudnych sytuacjach naprawdę szuka obopólnego dobra. Potem dokładnie tę osobę obserwować, uczyć się  i naśladować.

Czy znasz takie osoby? Podziel się z nami swoimi obserwacjami.

I niech Moc będzie z Tobą!

 

Skomentuj wpis!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart